i znów to samo:

już kiedyś miałam bloga.
Niektórzy mogą go pamiętać.
Teraz, w moim życiu, szykują się potężne zmiany.
Będę miała teraz, na dniach, wstawiany rozrusznik mózgu.
Brzmi to strasznie. Zdaję sobie z tego sprawę. Ale chcę tego. Naprawdę.
Jak niczego innego.
Gdy tylko będę mogła, odezwę się tutaj.
A zabieg będzie wyglądał mniej więcej tak:

Zabieg operacyjny: czego oczekiwać? Leczenie metodą DBS
Pacjenci, którym wszczepiono system DBS firmy Medtronic, zazwyczaj opisują zabieg operacyjny jako ciężki i wyczerpujący. Licz się z dyskomfortem w początkowych etapach zabiegu. Wszczepianie doprowadzenia nie jest bolesne (mózg nie jest wrażliwy na ból). Lekarz będzie w stanie odpowiedzieć na wszystkie pytania dotyczące zabiegu.
Przed zabiegiem
Możesz otrzymać instrukcję, aby wieczorem przed zabiegiem odstawić wszystkie stosowane leki. Pozwoli to zespołowi medycznemu wiarygodnie ocenić potencjalne skutki leczenia twoich objawów metodą DBS.
Zostaniesz przyjęty do szpitala wieczorem w dniu poprzedzającym zabieg lub rano w dzień zabiegu. Przed zabiegiem Twoja głowa zostanie ogolona, aby zapobiec infekcji.
W czasie zabiegu
Czas trwania zabiegu i jego etapy są zróżnicowane. Zabieg trwa zwykle od 4 do 8 godzin.
Zabieg operacyjny moze skladac sie z nastepujacych etapow
Do Twojej głowy zostanie przymocowana metalowa rama – rama stereotaktyczna. Jest to narzędzie, które pozwala neurochirurgowi na odnalezienie prawidłowej drogi do miejsca docelowego w mózgu. Chirurg może również posłużyć się nową technologią, która nie wymaga obecności tej ramy na głowie.
Zostaną wykonane zdjęcia mózgu za pomocą rezonansu magnetycznego, tomografii komputerowej lub obu metod. Obrazy pozwolą chirurgowi na określenie miejsca, w którym należy umieścić doprowadzenie.
Owłosiona skóra głowy i czaszka zostaną znieczulone miejscowo, aby zminimalizować dyskomfort. W warunkach sali operacyjnej w czaszce zostanie wywiercony mały otwór, a w nim – umieszczone doprowadzenie. W dalszej części zabiegu w otworze tym zostanie umieszczona specjalna, zamykająca go zatyczka.
Chirurg będzie stymulował mózg, aby określić najlepsze miejsce do wszczepiania odprowadzenia. Otrzymasz środki uspokajające, ale będziesz przytomny, abyś mógł pomóc lekarzowi w określeniu, kiedy Twoje objawy będą najlepiej kontrolowane.
Jeśli objawy zostaną zahamowane podczas stymulacji testowej, w dalszej części zabiegu chirurg wszczepi neurostymulator i przedłużacz. Następnie lekarz ponownie sprawdzi na ile stymulacja kontroluje objawy, utrzyma położenie doprowadzenia i zamknie otwór zatyczką.
Jeśli chirurg używa ramy stereotaktycznej, zostanie ona usunięta. Jeśli nie wszczepiono Ci przedłużacza , a neurostymulator jest wszczepiany w tym samym czasie (czasem chirurdzy wszczepiają system DBS w dwóch etapach), najpewniej będziesz mógł wrócić do domu po upływie 24–48 godzin. Lekarz zadecyduje o czasie hospitalizacji.
Po wszczepieniu przedłużacza i neurostymulatora lekarz poda Ci środki uspokajające i zaśniesz. Zwykle pacjent wraca do domu po upływie 24–48 godzin. O czasie hospitalizacji decyduje lekarz.
Po zabiegu
Po zakończeniu procesu gojenia lekarz zaprogramuje neurostymulator, aby rozpoczął wysyłanie impulsów elektrycznych, które pomogą kontrolować objawy. Lekarz skoryguje stymulację bezprzewodowo. Jest to proces nieinwazyjny; może trwać kilka godzin.
Korekta stymulacji w celu określenia najlepszego ustawienia może wymagać kilku wizyt u lekarza. Z upływem czasu, wraz z postępem choroby, mogą okazać się konieczne kolejne korekty. 

Oczywiście wzięłam to ze strony, na której jest to wszystko opisane. To nie jest moja twórczość. 
Ale tak, boję się. I chyba mam prawo, co? 

M. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga